Tramps atlaiž Tilersonu; prasa pārtraukt uguni Sīrijā; zūd lielākā ala

Jauna ārpolitika

Prezidents Tramps otrdien no amata atbrīvoja valsts sekretāru Tilersonu. Viņa vietā iecelts Trampam politiski tuvais CIP vadītājs Pompeo, bet CIP pirmoreiz tā vēsturē vadīs sieviete — Džīna Hespela. Tilersons valsts sekretāra amatu pildīja kopš 2017. gada februāra. Kopš tam viņa izteicieni daudzos jautājumos, tai skaitā par Irānas sankcijām un sarunām ar Ziemeļkoreju nonāca pretrunā ar Trampa agresīvāko viedokli.

Vajag pamieru

ASV rosināja pieņemt jaunu ANO Drošības padomes rezolūciju par pamieru Sīrijā, jo pirms divām nedēļām pieņemtā rezolūcija par 30 dienu ilgu pamieru netiek ievērota. Krievijas vēstnieks ANO paziņoja, ka vienošanās par pilnīgu uguns pārtraukšanu Austrumgutā ir utopija un jāmazina saspīlējums visā Sīrijā.

Sabrūk

Līdz šim Latvijā lielākā dabiskā pazemes telpa — Dauģēnu Lielās alas lielā zāle Mazsalacas novadā Salacas upes krastā — ir sabrukusi. To pirmdien atklāja Petroglifu centra pārstāvis Andris Grīnbergs. Šīs alas sabrukums ir būtisks speleoloģisks zaudējums.

Vēl

Baltijas valstu un Polijas lauksaimniecības ministri otrdien kopīgā deklarācijā aicināja ES izlīdzināt tiešmaksājumus starp dalībvalstīm.

Krievijas oligarha Berezovska bijušais biznesa partneris un Aeroflot direktors, krievu emigrants Gluškovs pirmdienas vakarā tika atrasts miris Londonā. Policija šo gadījumu nesaista ar spiega Skripaļa indēšanu.

Pretēji iepriekšējai nostājai otrdien Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti atbalstīja ierobežojumus pašvaldību informatīvo biļetenu izdošanai.

Pāvilostas “mājas – kuģa” dēļ nav nepieciešami grozījumi Zvejniecības likumā un citos normatīvajos aktos, otrdien secināja valdība. Šis objekts ir būvniecības stadijā esoša peldošā konstrukcija jeb inženiertehniska ierīce.

KNAB lūdza prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret SIA Rēzeknes namsaimnieks juristu par prettiesiska labuma pieņemšanu.

Atkusnis radīja plūdus Zemgalē, kur dabas parkā Tērvetes upīte izgāja no krastiem un appludināja senleju. Arī Slocenes upē strauji audzis ūdens līmenis.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Igaunija cer, ka digitālo ieceļošanas vīzu ieviešana gadā piesaistīs vairāk nekā 1400 strādājošo.

Somijas pilsētas Tamperes skolās 1. nu 2. klašu skolēnu mācībās testēs runājošus robotus, ar kuru palīdzību bērni apgūs matemātiku, angļu un vācu valodu.

Eksperti brīdina, ka Zviedrijas somu valoda drīz var izzust.

Zviedrijas sociāldemokrātu partija otrdien pauda apņēmību aizliegt visas neatkarīgās reliģiskās skolas, tā vēršoties pret segregāciju valstī.

Dānijā tūkstošiem operāciju 17 slimnīcās var tikt atliktas, ja mediķi iesaistīsies lokautā un tuvākajās dienās starp valsti un arodbiedrībām netiks panākta vienošanās par jauniem darba nosacījumiem valsts sektorā strādājošajiem.

Norvēģijas galvaspilsētā Oslo iedzīvotāju skaits ir mazākais pēdējo 15 gadu laikā.

Šodien

Saeimas Juridiskā komisija izskatīs deputātu ierosināto likumprojektu par oligarhu lietas materiālu publisku pieejamību.

Latvijas Grāmatizdevēju asociācija apbalvos grāmatu mākslas konkursa Zelta ābele 2017 uzvarētājus.

Notiks Latvijas Basketbola savienības valdes ārkārtas sēde (LETA).

Viedokļi

Uldis Spuriņš, domnīca Certus. Ko darīt ar Dziesmu un deju svētku biļetēm?

Arvils Ašeradens, ekonomikas ministrs, Vienotība. OIK kā iedzīvotāju un uzņēmēju maksājums ir jālikvidē.

Paplašini apvārsni

Darbs un seksuāla vardarbība — kuras profesijas tas skar un kā rīkoties cietušajiem?

Gatavojies pavasarim!

Kā olu iepakojums, augļu mizas, vecas avīzes var pārtapt augsnē, kur iesēt sēklas un izaudzēt stādus.

3 laika prognozes Rīgai:

meteoprog  -1 —6 C, apmācies, pa dienu nelieli nokrišņi, D—DR, Z—ZR vējš 5—6 m/s;

accuweather 2 C, būs neliels lietus, pēc tam sniegs, D—DR, Z—ZR vējš 3—7 m/s;

yr  -1 —3 C, apmācies, lietus un sniegs, D—DR, Z—ZR vējš 3—7 m/s.

Vārda dienas svin:

Matilde, Ulrika

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu