EK sasauks augsta līmeņa sanāksmi par saindēto olu skandālu (papild.) • IR.lv

EK sasauks augsta līmeņa sanāksmi par saindēto olu skandālu (papild.)

16
Olas Vācijas veikalā. Foto: Reuters/LETA

Beļģijas, Nīderlandes un Vācijas starpā valda nesaskaņas par atbildību šajā skandālā

Saindētas olas no Eiropas Savienības (ES) putnu fermām ir atrastas 15 ES dalībvalstīs, kā arī Honkongā un Šveicē, piektdien paziņoja Eiropas Komisija (EK). Visas atklātās olas ir saindētas ar fipronilu. EK paziņoja, ka ES ministru sanāksme par šo jautājumu plānota 26.septembrī.

“Mēs vēlētos, lai šī tikšanās notiek pēc zināma laika, un ir noskaidrots pēc iespējas vairāk faktu,” preses konferencē norādīja Eiropas Komisijas preses pārstāve Mina Andrejeva, uzsverot, ka tā nebūs krīzes sanāksme. Pirms viņas par šādas sanāksmes nepieciešamību paziņoja arī Eiropas Savienības veselības komisārs Vītenis Andrjukaitis.

ES saindētās olas atklātas Austrijā, Beļģijā, Dānijā, Francijā, Itālijā, Īrijā, Lielbritānijā, Luksemburgā, Nīderlandē, Polijā, Rumānijā, Slovākijā, Slovēnijā, Vācijā un Zviedrijā, kā arī ārpus bloka esošajās Šveicē un Honkongā, informēja EK preses pārstāvis Daniels Rosario.

Saistībā ar skandālu fermas slēgtas četrās valstīs – Beļģijā, Francijā, Nīderlandē un Vācijā -, kur varasiestādes apstiprinājušas nelikumīgu ķīmiskās vielas lietojumu. Pārējās valstīs, tai skaitā Šveicē un Honkongā, saindētās olas importētas no šīm četrām valstīm.

ES komisārs Andrjukaitis ziņu aģentūrai AFP teica, ka vēlētos panākt, lai Nīderlande, Beļģija un Vācija pārtrauc savstarpēju apsūdzību izteikšanu par to, kurš ir atbildīgs par cilvēka veselībai kaitīgās ķīmiskās vielas fipronila nonākšanu olās. “Vainošana un kaunināšana mūs ne pie kā nenovedīs, un es vēlos to izbeigt,” norādīja Lietuvas pārstāvis EK.

“Tomēr viss jādara secīgi. Mūsu kopīgais darbs un prioritāte pašlaik ir situācijas pārvaldīšana, informācijas apkopošana, koncentrēšanās uz analīzi un mācībām, ko mēs varētu gūt, lai uzlabotu savu sistēmu un novērstu noziedzīgas darbības,” teica Andrjukaitis.

Viņš tieši par šiem jautājumiem šonedēļ runājis ar Vācijas, Beļģijas un Nīderlandes ministriem. “Es ierosināju sasaukt augsta līmeņa visu iesaistīto dalībvalstu atbildīgo ministru un pārtikas drošuma iestāžu pārstāvju sanāksmi, tiklīdz mums būs visi pieejamie fakti,” sacīja eirokomisārs.

Kopš skandāla sākuma 1.augustā no veikalu plauktiem izņemti miljoniem olu un olu produktu. Dānija ir pēdējā valsts, kas paziņoja, ka to ir skārusi šī problēma, informējot, ka valstī pārdotas 20 tonnas saindētu olu, kuras importējuši piegādātāji no Beļģijas.

Savukārt Francijā kopš aprīļa pārdoti nepilni 250 tūkstoši ar ķimikālijām saindētu olu, tomēr riski patērētājiem esot ļoti zemi, piektdien paziņoja Francijas lauksaimniecības ministrs Stefans Travērs.

Pirmie 196 tūkstoši olu, kas importētas no Beļģijas, Francijā izplatītas no 16.aprīļa līdz 2.maijam. Pēc tam zemo cenu mazumtirgotājs “Leader Price” 19.-28.jūlijā pārdevis vēl 48 tūkstošus olu no Nīderlandes, Travērs sacīja intervijā radiostacijai RMC. “Ņemot vērā fipronila līmeni saindētajās olās, kā arī Francijas iedzīvotāju ēšanas paradumus, riski cilvēku veselībai ir ļoti zemi,” viņš piebilda.

Tomēr trīs valstu, kur saindētās olas tika atklātas vispirms – Beļģijas, Nīderlandes un Vācijas – starpā valda nesaskaņas par atbildību. Beļģija šonedēļ apsūdzēja Nīderlandi, ka tās atbildīgās institūcijas jau kopš pagājušā gada novembra zināja par fipronilu olās, bet neinformēja citas valstis. Nīderlande tādas apsūdzības noliedz.

Vienlaikus Nīderlandes un Beļģijas izmeklētāji ceturtdien veica koordinētus reidus vairākās vietās un kādā Nīderlandes kompānijā aizturēja divus cilvēkus. Nīderlandes mediji vēsta, ka runa ir par uzņēmumu “Chickfriend”.

Fipronilu, kas tiek lietots insektu un parazītu iznīcināšanai, aizliegts izmantot lauksaimniecībā, ja galaprodukts paredzēts cilvēkiem lietošanai pārtikā. Liels daudzums fipronila var kaitēt cilvēka aknām, nierēm un vairogdziedzerim.

Domājams, ka šī viela nokļuvusi olās no līdzekļa, ko izmantojis uzņēmums “Chickfriend”, kuru lauksaimnieki nolīguši mājputnu ārstēšanai.

Šis ir viens no lielākajiem pārtikas skandāliem, kas skāris Eiropu kopš 2013.gada zirga gaļas skandāla, kad tika atklāts, ka zirga gaļa tiek nepareizi marķēta un pārdota kā citu dzīvnieku gaļa.

(papildināta no sākuma)

 

Komentāri (16)

Ēriks 13.08.2017. 09.37

Tas viss ir zaļo sazvērestība pret smagi strādājošiem godīgiem biznesmeņiem,Biotops arī visiem pateiks,ka zaļajiem vienkārši skauž un tie grib pārdalīt nopelnīto naudiņu par tukša trokšņa celšanu,tie ir meli,ka vistas tiek audzētas necilvēcīgos apstākļos,vistu audzēšana visur pasaulē atbilst visiem cilvēcības standartiem:

http://www.dzd.lv/dzivnieku-aizsardziba/lauksaimniecibas-dzivnieki/vistas/

0
0
Atbildēt

0

Laurazan 12.08.2017. 18.30

Kāpēc skandalēšana notiek tikai ap olām? Vai tad tas fipronils attiecīgi nav atrodams arī gaļā?

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu