Tusks kritizē Poliju un Ungāriju par atteikšanos uzņemt patvēruma meklētājus • IR.lv

Tusks kritizē Poliju un Ungāriju par atteikšanos uzņemt patvēruma meklētājus

11
Eiropas Padomes prezidents Donalds Tusks. Foto: Patrick Hertzog, AFP/LETA

Polija un Ungārija nav uzņēmušas nevienu patvēruma meklētāju no Itālijas un Grieķijas.

Eiropas Padomes prezidents Donalds Tusks trešdien nosodījis Poliju par atteikšanos uzņemt patvēruma meklētājus, brīdinot Varšavu par tās lēmuma sekām, ziņo LETA. 

“Vai ar šo Eiropas palīdzību mēs vēlamies atrisināt imigrācijas problēmas, proti, aizsargāt robežas, bet arī palīdzēt valstīm, kuras uzņem pārāk daudz bēgļu? Vai arī tā vietā mēs asi noraidām Eiropas solidaritāti un tos neuzņemam, kā to šodien rosina darīt [Polijas] valdība,” reportieriem jautāja Tusks. 

Bijušais Polijas premjerministrs paziņoja, ka “spēj saprast” dažus Varšavas argumentus, tomēr arī brīdināja, ka Polijas pozīcijai “neizbēgami būs noteiktas sekas. Tie ir Eiropas principi.” 

Tuskam ir saspīlētas attiecības ar Polijā valdošo konservatīvo partiju “Likums un taisnīgums” (PiS), kuras līderis Jaroslavs Kačiņskis arī paziņojis, ka Tusks ir “morāli atbildīgs” par 2010.gadā notikušo Smoļenskas aviokatastrofu, kurā gāja bojā toreizējais Polijas prezidents Lehs Kačiņskis un vairāki desmiti citu augsta ranga Polijas amatpersonu. Polijas labējā spārna politiķi uzskata, ka aviokatastrofa nebija negadījums, neraugoties uz to, ka Polijas un Krievijas izmeklētāji atzinuši, ka tā notika pilota kļūdas, slikto laikapstākļu un sliktās gaisa satiksmes kontroles rezultātā. Savukārt Polijā 2015.gada beigās pie varas nākusī konservatīvā valdība no jauna ir atvērusi aviokatastrofas izmeklēšanu. 

Eiropas Komisija (EK) otrdien paziņoja, ka Polijai un Ungārijai ir laiks līdz jūnijam, lai sāktu uzņemt savu daļu patvēruma meklētāju, pretējā gadījumā tām var tikt piemērotas sankcijas. Polijas premjerministre Beāta Šidlo otrdien savukārt paziņoja, ka, neskatoties uz izvirzīto ultimātu, Polija nevar uzņemt patvērumam meklētājus no Itālijas un Grieķijas. Nedz Polija, nedz Ungārija līdz šim nav piekritušas EK plānam pārdalīt pa citām dalībvalstīm 160 000 patvēruma meklētāju, kas nelegāli ieradušies Itālijā un Grieķijā. 

Šidlo preses konferencē Varšavā paziņoja, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis nav vienojušās par obligātām kvotām patvēruma meklētāju izvietošanā, un norādīja, ka, pateicoties Polijas kritiskajai attieksmei pret imigrantiem, blokā arvien plašāk izplatīta kļuvusi arī kritiskā attieksme pret patvēruma meklētāju izvietošanas mehānismu. 

2015.gada septembrī ES līderi, izmantojot vairākuma balsojuma procedūru, vienojās, ka katra valsts nākamo divu gadu laikā uzņems konkrētu patvēruma meklētāju skaitu, lai mazinātu spiedienu uz Grieķiju un Itāliju, kur nelegāli ieradušies desmitiem tūkstoši patvēruma meklētāju no Tuvajiem Austrumiem. Tomēr līdz šim no nelegālo imigrantu nometnēm Vidusjūras piekrastes valstīs uz citām ES valstīm pārvietoti tikai aptuveni 14 000 cilvēku. 

Polijai, kas līdz ar Ungāriju un Slovākiju balsoja pret šīm uzspiestajām kvotām, jāuzņem 6200 migranti, taču līdz šim tā nav uzņēmusi nevienu. Saskaņā ar EK datiem tikai Polija, Ungārija un Austrija nav uzņēmušas nevienu patvēruma meklētāju no Itālijas un Grieķijas, savukārt Malta un Somija ir vienīgās valstis, kas pilnībā izpildījušas savus solījumus patvēruma meklētāju uzņemšanā.

Komentāri (11)

fretka 18.05.2017. 11.04

Polijas laikraksts “Dziennik – Gazeta Prawna” šodien publicē reportāžu par fonda “Polijas Starptautiskās palīdzības centrs” darbību Libānā, kur šī organizācija, kuru finansē gan Polijas valdība, gan privāti ziedotāji, sniedz palīdzību (īstiem) Sīrijas kara bēgļiem.

Fonda pārstāvji stāsta, ka sīrieši no Libānas, protams, labprātāk dotos uz Eiropu, bet to var atļauties tikai bagātie, jo par transportu cauri Turcijai uz Vāciju jāsamaksā 35-45 tūkstoši dolāru.

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1043779,syryjscy-uchodzcy-w-libanie-wideo-liban.html

+2
0
Atbildēt

0

fretka 18.05.2017. 10.06

Cerams, ka tagad visiem ir skaidrs, kāpēc Polija negribēja pieļaut Tuska ievēlēšanu Eiropas padomes priekšsēdētāja amatā.

Par viņa tagadējiem izteikumiem Polijas avīzes skaidri un gaiši raksta: “Tusks draud Polijai.”

+2
0
Atbildēt

2

    fretka > fretka 18.05.2017. 16.10

    Tāpēc, ka Austrija nupat apņēmusies pieņemt 50 Sorosa afrostipendiātu no Itālijas. Eiropas Komisija sajutusi, ka Vīne baidās, un tūliņ pieprasa, lai ņemot arī Puķina stipendiātus no Grieķijas. Par to visu varat lasīt šajā preses relīzē

    http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-1302_lv.htm

    +1
    0
    Atbildēt

    0

    andrejs > fretka 18.05.2017. 15.21

    Saskaņā ar EK datiem tikai Polija, Ungārija un Austrija nav uzņēmušas nevienu patvēruma meklētāju no Itālijas un Grieķijas

    —————

    Dieva vārds nesaprotu, kāpēc Tusks pārmet tikai Ungārijai un Polijai? :)

    +2
    0
    Atbildēt

    0

Absints 18.05.2017. 10.41

Vislabākā situācija ir Latvijai – bēģļus užņemam, bēgļu nav..

+1
0
Atbildēt

2

    fretka > 18.05.2017. 14.40

    LR prezidents Raimonds Vējonis ar kundzi 16. maijā apmeklēja Varšavu oficiālā vizītē un tikās ar Polijas Republikas prezidentu Andžeju Dudu. Nākamajā dienā poļu laikraksts “Dziennik – Gazeta prawna” publicēja sava korespondenta Mihala Potocka interviju ar R. Vējoni.

    http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1043351,prezydent-lotwy-raimonds-vejonis-sankcje-dla-polski.html

    Viens no jautājumiem:

    “Kāda ir Latvijas nostāja politiskajā strīdā starp Varšavas valdību un Eiropas Komisiju? Daži politiķi grib mums piemērot sankcijas, citi pret to iebilst.”

    Latvijas prezidenta atbilde:

    “Šis jautājums jārisina Polijas un ES dialogā. Mēs neesam sankciju piekritēji. Problēmas ir jārisina ar diplomātiskām metodēm. Jānoskaidro, kāds ir problēmas iemesls, tās būtība, un tad jāmeklē risinājums, kas būtu pieņemams abām pusēm.”

    Starp citu, interesanti, ka Latvijas “neatkarīgie žurnālisti” ļoti rūpīgi noklusēja šo vizīti.

    Un šeit var paskatīties, kā Latvijas prezidentu sagaidīja Varšavā

    https://www.youtube.com/watch?v=d4OnI9s6fdg

    +1
    0
    Atbildēt

    0

    Ēriks > 18.05.2017. 13.08

    Nelaime tik,ka nav neviena,kas atbalstītu Poliju un Ungāriju pret šiem roku izlaušanas speciālistiem.

    +2
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu