Mērijas izvēle 2

Kristīne Želve. Foto — Jēkabs Kalvelis, Picture Agency
Gunita Nagle
Print Friendly, PDF & Email

Kristīnes Želves jaunā filma Mērijas ceļojums stāsta par to, cik daudz izšķir viena cilvēka izvēle klausīt sirdsapziņai. Ja Mērija Grīnberga Otrā pasaules kara laikā nebūtu gādājusi par vācu armijas izvestajām muzeju vērtībām, Rīgas muzeji būtu pustukši

Ja nebūtu Mērijas Grīnbergas, mākslas muzejā Rīgas Birža nebūtu 257 gleznu, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā nebūtu gandrīz nekā, bet Nacionālā vēstures muzeja Arheoloģijas un etnogrāfijas nodaļā mēs skatītu tikai pēckara gados uzietās liecības. Toreizējā Valsts vēsturiskā muzeja (tagad Latvijas Nacionālā vēstures muzejs) darbiniece 1944. gada rudenī, redzot, ka vācu varas iestāžu uzdevumā izvešanai tiek pakoti trīs muzeju krājumi, izlūdzās atļauju būt par kravas pavadoni. Mērija rūpējās par to no 1944. gada 7. oktobra, kad kastes ar muzeju vērtībām tika izvestas uz Vāciju un okupēto Čehiju, līdz pat 1946. gada 10. februārim, kad tās atgriezās Rīgā.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Jums jābūt drukātā vai elektroniskā žurnāla abonentam. Abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesat abonents, aicinām abonēt. Abonējot elektronisko žurnālu, neatkarīgi no abonementa termiņa, saņemsiet piekļuvi rakstam nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu