Vējonis nepauž skaidru atbalstu “čekas maisu” publiskošanai 28

Raimonds Vējonis. Foto: Picture Agency
Print Friendly, PDF & Email

Valsts prezidents Raimonds Vējonis nepauž skaidru atbalstu tā dēvēto “čekas maisu” publiskošanai. Intervijā telekanāla LNT raidījumam “900 sekundes” Vējonis skaidroja, ka ir saņemts bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijas aicinājums publiskot “čekas maisu” saturu. Vēstule tiek vērtēta un komisijai tiks sniegta atbilde, vēsta aģentūra LETA.

Prezidents uzskata, ka komisijai ir jāiesniedz pieteikums Saeimā, kas var pieņemt attiecīgu likumu. Viņaprāt, Latvijas sabiedrībai kopumā ir jāzina sava vēsture un tajā skaitā arī šīs ne visai glaimojošās vēstures lappuses. Taču tādēļ ir izveidota komisija, kas noskaidro cilvēku saistību ar VDK un sniedz savu vērtējumu.

Vējonis uzsvēra, ka Latvijā pieejamie materiāli ir fragmentāri, tādēļ ir svarīgi komisijai skaidrot, kāds ir katra konkrētā cilvēka nodarījums pret valsti un sabiedrību. Ir jāskaidro vēstures fakti, kā cilvēki nokļuvuši sarakstos. Situācijas esot bijušas dažādas un ne visi sarakstos minētie ir sadarbojušies ar VDK. Prezidents piebilda, ka “čekas maisos” politiķu esot ļoti maz vai to nav vispār, jo pretējā gadījumā viņi nevarētu pretendēt uz deputāta vai ministra amatu.

Jau vēstīts, ka VDK zinātniskās izpētes komisija vērsusies pie Valsts prezidenta, lūdzot atcelt īpašo VDK likumu un nodot “čekas maisus” atklātībai. Komisija jau 2015.gadā pieņēma lēmumu, ka vēsturiskās patiesības, vārda brīvības un sabiedrības saliedētības vārdā esot jānodrošina pilnīga un tūlītēja visu VDK dokumentu, arī SAB esošo, nodošana atklātībai un brīvai pētniecībai bez līdzšinējās diskriminācijas.

Saskaņā ar SAB direktora Jāņa Maizīša teikto žurnālam “Ir”, viens no iemesliem, kādēļ netiek publiskota padomju VDK kartotēka, ir apstāklis, ka nav pierādījumu tur iekļauto cilvēku faktiskai sadarbībai ar čeku. Savukārt otrs – tā būtu ļoti selektīva attieksme, jo tiktu publiskota tikai tā daļa, kas ir pieejama Latvijā.

Intervijā LNT Vējonis pauda viedokli arī partijas Vienotība situāciju. Viņaprāt, pēc valdes lēmuma izslēgt no partijas Saeimas frakcijas vadītāju Solvitu Āboltiņu, svarīgi, lai frakcija ir konsolidēta un spēj analizēt valdības piedāvājumus.

Kā uzsvēra prezidents, pašlaik valdības stabilitāte ir ļoti būtiska. Demisionējot valdībai, netiktu pieņemti svarīgi lēmumi, kas apstādinātu valsts attīstību veselības aizsardzībā, izglītībā u.c. Vējonis atzina, ka Āboltiņas izslēgšana no partijas ietekmēs valdības stabilitāti, jo viņa ir spilgta personība, politiķe ar viedokli. Daudzi politiķi no viņas varētu mācīties, lai gan ne vienmēr varot piekrist viņas viedoklim un rīcībai, sacīja Vējonis.

Komentāri (28)

Kamielis 14.11.2017. 16.46

Atraduši kam prasīt skaidru atbildi un atbalstu!

+1
0
Atbildēt

0

Mantrausis 14.11.2017. 16.48

Cik zināms, arī Lietuvā un Igaunijā ir līdzīgi, bet tur kaut kā…
Skatoties uz biedru Savicka un Indriksona un… ietekmi uz situācijām Latvijā, domāju, ka bažīties par ziņošanu nevienam nav iemesla. Jo ziņotājs NAV VDK štata darbinieks, kas trisdesmi gadus velāk nosaka ekonomikas procesu virzību.
Argumentu nav? Izdomāsim!
Laiki mainās, saukļi paliek…

0
0
Atbildēt

2

  kolpants > Mantrausis 14.11.2017. 18.19

  Как упомянул один из историков, в списках может оказаться несколько значимых политиков националов, вот и морозят списки, подчищают. А то общество от шока не отойдет.

  0
  -1
  Atbildēt

  2

  basta > kolpants 14.11.2017. 20.16

  Vai WWII noziegumu mantinieki, neostaļiniskie ekstrēmisti un kolorado lenteņi, SC un viņu paģeļņiki, Vienotība, rūpēs par nacionālistiem tik fanātiski sargā čekas maisus? Daru te, vatņikam, zināmu, ka čekas maisos nav zināmu politiķu, jo viņi nebūtu varējuši startēt vēlēšanās, tātad tur nav pat neviena SC civilizācijas nīdēja.

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

  Dusma > kolpants 14.11.2017. 18.32

  ko tu murgo russifikator – kas vēl mūsu tautu var šokēt ? kas? ko mēs vēl nezinam ? Ko ?

  krieviem ir tieši tāpat – izvārtīti pa visiem elles asinskambariem – nabagi – kas jūs vēl var šokēt , pat pašu nāve ne kā šoks, bet kā pestīšana jebkuram neticīgajam nāks

  kas Latvijā notiek ar bērniem? ar ekoloģiju? – kas vēl vairāk var šokēt ?

  pat ja pēkšni būtu ziņa, ka tādi un tādi dzer cilvēku asinis – es nešokētos – pārnestā nozīmē metaforiski jau tas notiek

  tā kā – beidz muldēt

  0
  -1
  Atbildēt

  0

  Dusma > Mantrausis 14.11.2017. 18.07

  cik man zināms – mantrausi – Lietuvā un Igaunijā čekas maisi sen atvērti, emocijas sen noplakušas un viss sen norimis – veicīgākie – viens otrs izmukuši no atmaskošanas – kur nu bez tā, bet principā gan Igaunijā – jo īpaši, gan Lietuvā čekisti ir nolikti pie vietas

  Un viņu prezidentes – igauņu un leišu dāmītes ir atzītas par ietekmīgām politiķem pasaules līmenī – ne tā kā mūsu gļēvais vājonis

  un beidz to čekistu propagandu vienreiz!

  0
  0
  Atbildēt

  0

tonijs 14.11.2017. 18.06

Labs piemērs, kā ar tendencioza virsraksta palīdzību manipulēt ar lasītājiem, kuri tālāk par virsrakstu nelasa.

Virsraksts: Vējonis nepauž skaidru atbalstu “čekas maisu” publiskošanai
……………….
Šai ziņai varēja būt arī cits virsraksts, piemēram:
Vējonis nepauž skaidru noliegumu “čekas maisu” publiskošanai
Vējonis sniegs atbildi komisijai par “čekas maisu” publiskošanu
Vējonis pauž atbalstu jautājuma par “čekas maisiem” risināšanai Saeimā
Vējonis pauž atbalstu vēstures tumšo lappušu apzināšanai

Cilvēki, būsim modri!

+1
-1
Atbildēt

1

  Dusma > tonijs 14.11.2017. 18.10

  nu nē – nekā nebūs – te ir cita situācija – ja nakts laikā vājoni paraustīs aiz kājas – un jautās – ko darīt ar čekas maisiem ? – viņam autopilotā jāatbild – atvērt un tūlīt, nevis kaut kādi – jāpadomā, vēlāk, varbūt

  pats esi modrs – mēs nemaz modrāki nevaram būt!

  +2
  -1
  Atbildēt

  1

  tonijs > Dusma 14.11.2017. 18.12

  Labdien, Dusma,- sasmīdināji.

  +3
  0
  Atbildēt

  1

  Dusma > tonijs 14.11.2017. 18.33

  nu ko Tonij, vēl vēderiņu Tev pakutināt, lai jautri,, jeb tev ribiņas vairāk kut
  varbūt pēdiņas?

  +2
  0
  Atbildēt

  1

  tonijs > Dusma 14.11.2017. 18.39

  Paldies, bet tagad nē- nedaudz jāpastrādā. Tevi arī derētu kārtīgi sakutināt, lai neesi tik dusmīga.

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  Dusma > tonijs 14.11.2017. 18.46

  labi – strādā, ko darīt –
  es kaut ko par Grieķiju – Seno paskatīšos –

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  tonijs > Dusma 14.11.2017. 23.11

  Es pabeidzu. Vai grieķi senajā Grieķijā bija tikpat slinki kā tagad?

  0
  0
  Atbildēt

  2

  Dusma > tonijs 15.11.2017. 08.42

  Labrītiņ. Man šogad bija laime 2x būt Grieķijā un uz Tavu apgalvojumu par slinkajem grieķiem es tā par 100% atsaukties negribu. Viena spilgta aina – no rīta ēdu brokastis un caur viesnīcas stikloto sienu vēroju pilsētu, jo biju viena. Piebraukusi augļu pārvadātāju mašīna un izkrāmē kastes. Šoferis, jauns vīrietis paņem tādu lielu lielu apelsīnu un pasniedz to – paliecoties, nevis iemetot klēpī uz ielas sēdošam bezpajumtniekam – citam jaunam vīrietim. Vai – pretī viesnīcai maza maza baznīciņa – kā tāds mazs šķūnītis – esot celta 11.gs. – un redzu, ka tur nāk iekšā un ārā vairāk vīrieši kā sievietes. Ja nebūtu tas krusts , pat neticētu, ka baznīca.
  Man ir tik daudz skaistu bilžu un stāstu – jo bija laiks kultūrai un ekskursijām. Skatījos Elektru, Stavros centrā , tad naktī viesnīcā pie jūras gulēju uz balkona, jo istaba bija sakarsusi – nesvaigu gaisu un klausījos, kā kliedz naktsputns un domāj u par Elektru , vispār par visu to notikumu un cenšos saprast kāpēc viņa ir varone, bet varbūt viņa nemaz nav varone. Jo nogalināt māti, jo tā nogalināja tēvu , kurš nogalināja meitu un ….

  Ja par to slinkumu – martā , kad biju Atēnās – samaksāju, man škiet, ka bija 15 eur, jo visur muzejos cenas ap 12 -20 eur , lūk samaksāju naudiņu un staigāju pa agoru un kaifoju – uzreiz man nāk klāt tantuks un saka, ka slēdzot ciet visu, neesot apmeklētāju un slēdzot ciet, nu negribēju tērēt laiku kasoties un tad es bēguļoju un slēpos, lai tikai nav jāiet laukā, bet nu – nebija jau tas vispār –

  Gribu braukt vēl, savulaik, biju tur pavasarī – Delfos es biju pašās marta beigās – tur viss smaržoja kā paradīzē – gribu atkal . Neesmu bijusi Maratonā –
  Nu tā – iznāca lielīties, kaut gan vajadzēja lamāt čeksitus – neliešus

  0
  0
  Atbildēt

  1

  tonijs > Dusma 15.11.2017. 20.29

  Ai, es esmu bijis Grieķijā un man neradās labs iespaids par grieķiem. Tūristi viņus ir sabojājuši. Mani mēģināja apkrāpt vairākas reizes. Atēnas varēja nopirkt vienoto muzeju caurlaidi, maksāja ap 15-20 eiro, bet varēja izstaigāt visus centrālos muzejus. Biju Krētā- ja neesi bijusi, iesaku. Man jau tūristu vietas pārāk nepatīk, tāpēc biju lielā sajūsmā par Krētas apakšpusi, kur grieķi audzē olīvkokus, brauc ar ēzelīšiem un no kalniem paveras fantastiski skati uz jūru.

  0
  0
  Atbildēt

  2

  tonijs > tonijs 15.11.2017. 20.43

  Man arī ir daudz skaistu bilžu no Grieķijas brauciena. Ceļot ir forši.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Dusma > tonijs 15.11.2017. 22.50

  Es biju šoruden Mikēnās – Mesēnijā – kur tās apelsīnu un olīvu birzis, kur Lauvu cietoksnis , priežu un ciedru meži , Epidaurā –

  bbc lasīju, ka Grieķījā esot tāds apvidus, kur vietējie sevi uzskatot par spartiešu pēctečiem – jo gadu tūkstošiem dzīvo nošķirtā vidē – tīri ģeogrāfiksi
  nu labi, kauns paliek tik traki lieloties:)

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Dusma > tonijs 15.11.2017. 22.47

  es domāju, ka dienvidu tautām vispār ir citi ētikas un estētikas standarti.
  Ka ja esi vientiesis, kuru var apkrāpt -tā ir tava, ne mana problēma. Un tad tradīcija – ja aicina atteikties divas reizes, bet tikai trešajā piekrist – Irānā tā esot , uzreiz teikt – paldies -un pieņemt uzaicinājumu esot šausmīgi nepieklājīgi .

  Savukārt, Krētā biju ar savu līgavaini – bija saulaini un ļoti seksīgi – ļoti un ceļot ir skaisti un vērtīgi 🙂

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  tonijs > Dusma 15.11.2017. 23.01

  Nu jā, es Grieķijā biju viens un laikam pārāk izskatījos pēc tūrista, bet tur, kur nebija kultūrvēstures pieminekļu un tūristu, vietējie cilvēki bija ļoti jauki un izpalīdzīgi. Skaidrs, tātad Tu esi Grieķijas fane.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Dusma > tonijs 16.11.2017. 09.14

  labrītiņ, es teiktu citādi – mani nebeidz izbrīnīt un sajūsmināt sengrieķu civilizācija.
  Maz ir zemju, kur būtu slikti cilvēki. Un arī tad tas ir nosacīti – slikti cilvēki.
  Jauku dieniņu – bija labi uzrakstīt un atcerēties.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  Dusma > tonijs 15.11.2017. 08.57

  jā un sāku skatīties bbc filmu par teātra rašanos SG , bet nevarēju koncentrēties – gribēju dzirdēt Kairiša runu par čekas maisu atvēršanu un nācās noskatīties visu LK balvu pasniegšanas ceremoniju –
  Prieks, ka vispār kaut kas notiek, bet uzskatu, ka Melānijas hronikai un Lidijai balvas bija ideoloģisku apsvērumu – motivācijas pieškirtas, tad mani nomāca publikas melnums un nesagatavotās runas, gribējās , lai ir brīvāk, lai ir vairāk smaidu un smieklu, joku.
  Tad sāku lasīt jauno RL – baigi interesantā intervija ar vēsturnieku Ravdinu, bet nu arī – par varas ļauniem slepkavības darbiem – domāju – nu pirms miega vajag tomēr kaut ko lustīgāku, lasu par aizmiršanas fenomenu – tulkots no NY un iesākumā tiešām tā lustīgi , bet nobeidzās ar tās autores apceri par tēva nāvi … nu tā …
  Kaut kā jāsaņemās

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu