Par valsts himnu: „...kur latvju dēli dzied“ • IR.lv

Par valsts himnu: „…kur latvju dēli dzied“

4
Rinda no valsts himnas plakātā. Foto: Edijs Pālens, LETA
Gunārs Nāgels

Ir vesels likums “Par Latvijas valsts himnu”, kā arī Ministru kabineta (MK) noteikumi “Kārtība, kādā tiražējamas Latvijas valsts himnas notis un skaņu ieraksti”, kuri stingri reglamentē Latvijas valsts himnas atskaņošanu.

Par spīti tam Latvijas Zinātņu akadēmija paziņo, ka „mūziķu aprindās un sabiedrībā ir radusies pārliecība, ka normatīvais regulējums netiek ievērots“, un tāpēc ir sasaukusi ekspertu konsīliju, lai analizētu situāciju. „Mūziķi uzskata, ka ir jāievieš kārtība, ka atbildīgā iestāde – Latvijas Kultūras ministrija – nodrošina augsti profesionālus ierakstus – gan vokālus (koris), gan instrumentālus (simfoniskais orķestris, pūtēju orķestris), gan arī kopā vokāli simfoniskus skanējumus. Nozīmīgu pasākumu organizatoriem himnas atskaņošanai ir jāizmanto tikai šie ieraksti (saņemami elektroniskā veidā ar interneta palīdzību).“

Tie paši noslēpumainie „mūziķi“ nosaukuši galvenās pašreizējās nepilnības, to skaitā: „nav pieļaujama viena cilvēka – solista – dziedājums, kas daudzreiz ir kļūdains un neprofesionāls; ir jāievēro valodas un pareizas, perfektas runas likumības (jānovērš skaņu saplūšana); jānosaka precīzs metronoma laiks“.

Godīgi sakot, šāda līmeņa muļķības sen nav lasītas. Himna ir „tautas svinīgā lūgšana“ (tā rakstīts likumā), un kā katra lūgšana, to var izpildīt gan profesionāli, gan neprofesionāli, gan ātrāk, gan lēnāk.

Vai pārmetums, ka izpildījums daudzreiz esot „neprofesionāls“ nozīmē, ka turpmāk tautas svinīgā lūgšana piederēs tikai „profesionāļiem“? Tie, kuriem nav „perfektā runa“, vairs nedrīkstēs dziedāt līdzi. Varbūt konsīlijā arī jāizvērtē, kurš no visiem Latvijas izrunas paveidam būs pieļaujams tautas svinīgajā lūgšanā?

Interesanta ir prasība noteikt precīzu metronoma laiku. MK noteikumu oriģinālā (1999. g.) versijā bija noteikts „vienmērīgs temps robežās no 66 līdz 116 metriskajiem sitieniem minūtē“ – tātad ļoti liels ātruma diapazons, bet šis noteikums pazuda 2005. gada grozījumos.

Būtu interesanti noskaidrot to „mūziķu“ identitāti, kuri uzskata, ka viens cilvēks – solists – nedrīkst dziedāt tautas svinīgo lūgšanu. Pirmdien Rīgā atzīmēja Turcijas nacionālo dienu, un Turcijas vēstnieka rīkotajā pieņemšanā gan Turcijas, gan Latvijas valsts himnas dziedāja soliste klavieru pavadījumā. Tāpat gan Austrālijā, gan ASV dažādu sportu finālspēles ievada ar valsts himnas solo dziedājumu.

Kur latvju meitas zied, kur latvju dēli dzied… Ja „mūziķi“ gūs uzvaru, tad lielākai daļai latvju dēlu būs aizliegts šo dziesmu dziedāt.

 

Autors ir laikraksta “Latvietis” redaktors

* Likums Par Latvijas valsts himnu

* Ministru kabineta noteikumi Kārtība, kādā tiražējamas Latvijas valsts himnas notis un skaņu ieraksti

Komentāri (4)

Pandora 02.11.2017. 16.28

Ieskaņojums radiofonā tiešām nejauks. Tas, ko rīta agrumā gadiem dārdina à la Sajuz Ņerušīmij.

Ja solists dzied a capella sporta manēžā, bet skaņas operators viņa gradāciju iztulko kā nespēku un uzgriež decibelus tā, ka publika nedzird sevi…

Jautājums ir par to, vai tu piecelies un dziedi līdzi arī ekrāna priekšā, kad uz tevi neviens neskatās. 18. novembra masu pasākumos (lāpu gājiena izskaņā utt.) varēsim saskaitīt, cik vīriešu noņems cepuri pie himnas atskaņošanas (pārdroši būtu teikt “dziedāšanas”).

+1
0
Atbildēt

0

rinķī apkārt 01.11.2017. 10.36

Droši vien jau muziķiem ir vislabākie nodomi, taču tas ir pārspīlēts cieņas apliecinājums mūsu valsts svinīgajai dziesmais, bet saprast to var. Muziķim katra nepareiza nots griežas ausīs. :) Es nejauši muzikas programmā Spotify atradu Latvijas himnas ierakstu , kurš ir ticis ierakstīts kādas sporta spēles izskaņā. Svilpieni uc pa vidu. Ticu, ka tobrīd, tajā kontekstā viss, kas notika bija svinīgi, uzlādējoši utt, bet ārpus konteksta nebaudāmi. Stāstu par to tikai tādēļ, lai parādītu ar piemēru, ka situācijas katrai himnas dziedāšanas reizei mēdz būt dažādas.

Cita lieta, ja kāds apzināti parodē himnu. Par to, pēc manas pārliecības, aiz restēm un to es rakstu pilnā pārliecībā.

+2
-1
Atbildēt

0

traductrice 01.11.2017. 09.59

Acīmredzot, LZA vairs nav citu jautājumu, ko apspriest. Akūti svarīgākais jautājums ir liegt himnu dziedāt solistiem un visādiem citiem “nejēgām” un piešķirt ekskluzīvas tiesības tiem, “kuri drīkst”.
Sanāk, ka es kā indivīds nedrīkstēšu un arī mēs visi kopā sanākušie kādā pasākumā nedrīkstēsim. Nedrīkstēs dziedāt arī sportisti, stāvot uz galvenā pjedestāla vai pirms valsts izlases spēles, kuri jau tāpat gandrīz nekad to nedarīja, labākajā gadījumā kautrīgi un kusli kustināja lūpas (pretstatā daudzu citu valstu sportistiem, kas ar lepnumu un pārliecību dzied himnu, nav svarīgi, kā). Nedrīkstēs dziedāt no tribīnēm, nedrīkstēs dziedāt 18.novembra svētkos, drīkstēs dziļā godbijībā vien klausīties “augsto māksliniecisko izpildījumu”.
Vai par visu šo spriedīs LZA???

+1
0
Atbildēt

1

    J.Biotops > traductrice 01.11.2017. 13.39

    Ir, ir vēl citi svarīgi jautājumi. Karoga drēbes caurspīdīgums nav pietiekoši noregulēts, nesen viena mākslinieciska dvēsele solīja to nokārtot. Tātad Saeima svarīgu darbu netrūks.

    +1
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu